Nyhedsbrev oktober 2024

Julefrokost 28/11 - andekrolf 2/12 - klubhuset

Oktober 2024

TRIF Senior 60+

Hej alle

De fleste af jer hørte i mandags en noget rystet formand fortælle nyheden om, at vores Huset, - i forbindelse af separation af spildevand og overfladevand, - skal brydes ned og kæmperør lægges i jorden, lige akkurat derunder, - efterfølgende alt renoveres og genetableres for Aqua Djurs regning.

Det var noget af en kamel at sluge, især ved at tænke på alle de mange timers arbejde, som mange i 13 år har lagt i stedet, men -----efter at have sovet (ikke særlig godt) må resultatet være, at hvis vi sammen arbejder på at få det bedste ud af det, kommer med gode ideer og forslag til evnt. flytning, hvordan opbevare, os, maskiner, inventar, ja det hele, det bliver nok træls, men skal nok blive godt igen.   

Nok om det, det bliver samtaleemne i lang tid.

November er lige om hjørnet, med smukke efterårsfarver, mørkt om morgenen og snarligt løvfald, vintertøj og støvler ligger på lur og venter på at blive taget i brug, og på Seniorlunden har ”banefolket” vinterbanerne klar.

Årets julefrokost er fastlagt til torsdag d. 28. november kl. ca. 11.45 efter formiddagens strabadser, det foregår  i Pyramiden i Rønde Idrætscenter, har nogen et festligt indslag, vil det være meget velkomment, - pris og en  ”skrive sig på liste” kommer i Huset i uge 46.

Mandag d. 2. december er der ”andespil”  på programmet for krolf’erne , gløgg og æbleskiver hører til den dag, og gå’erne plejer også at være ret opfindsomme.

Der er bestyrelsesmøde i vores lille forening mandag d. 4. november, er der noget, du gerne vil have med, giv et praj, gerne i morgen.

Vi ses til FRISK LUFT – BEVÆGELSE og FORNØJELSE

Med venlig hilsen

Søster